visual snow - my nie sme blázni

Autor: Marek Nosál | 27.12.2012 o 9:50 | (upravené 27.12.2012 o 9:56) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  1366x

Visual snow je pomerne nový pojem pre trpiacich týmto syndrómom. Nejedná sa o chorobu v pravom slova zmysle keďže pôvod Visual snow doposiaľ známy nie je. Ludí s týmto syndrómom buď pribúda alebo sa formou internetu proste človek konečne môže dozvedieť čo mu vlastne je. Aj keď s tým čo komu vlastne v skutočnosti je to nebude až také jednoduché.

Tento syndróm (v skratke VS) je sprevádzaný akýmsi vizuálnym šumom. Je to však pomerne ťažké znázorniť pretože intenzita šumu je rozličná pre každú farbu na ktorú sa dívate, vzdialenosť objektov a podobne. Nejadná sa teda o celoplošne rovnakú intenzitu. Veľmi mi však VS pripomína efekt ktorý sa dá zapať pri niektorých videohrách a to kamerový šum "noise filter/effect" alebo tak nejak.

Tu je názorná video ukážka, intenzita je však pre každého iná a je to len naozaj veľmi obšírne znázornenie.

Ľudia s VS sa však nestretávajú u lekárov s pochopením. Takých 95% o tomto pojme v živote nepočulo, a je jedno či sa jedná o praktického lekára, očného či neurológa. Vo všeobecnosti človek ktorý príde na očné s VS je braný ako hypochonder, doktor vám zdelí že vaše oči sú v poriadku a nanajvýš vás pošle k neurológovi. Tam na vás vyskúšajú maximálne všetky možné tabletky proti epilepsii a tým to končí. Prípad uzavretý.

Doposiaľ nebolo zistené čo VS vôbec spôsobuje. Sú tu len možné teórie od nejakých magnetických vĺn, cez zúžené cievy v mozgu až po pre mňa najlepšie vysvetlenie o precitlivelom vnímaní. Ludia s VS totiž nevidia len tento šum, no majú kopec iných sprievodných vizuálnych efektov navyše. Vymenujem len niektoré ktoré poznám pretože nimi "trpím" alebo som o nich čo to čítal.

blue field entoptic phenomenon - jedná sa o jav kedy človek vidí vlasné biele krvinky na svojej sietnici. BFEP je braný z vedeckého hľadiska ako normálny jav kedy sú biele krvinky vidieť na jasno modrej oblohe. Jedná sa však o to že ludia s VS vnímajú BFEP o dosť viac a vidia ho aj na budovách, stenách a podobne.

Tinnitus - pískanie v ušoch respektívne v hlave.

halo efekty okolo svetiel - proste vidíte okolo svetelných zdrojov svätožiaru. pripomína mi to efekty v starých videohrách.

Purkinje’s tree - tu by sa malo jednať o schopnosť vidieť vlastné cievy na sietnici. U mňa to pretrváva hlavne po dlhom spánku ako sa zobudím. Pri žmurkaní očami vidím akoby vetvy stromu.

Palinopsia - pretrvávanie obrazcov vypálených na sietnici. Zase do určitej miery normálny jav hlavne pri zahladení sa do nejakého zdroja silného zdroja kedy vám obraz zostane dlhšie vypálený v sietnici. No pri VS vám zostávajú paobrazy z úplne normálnych objektov za bežného svetla.

floaters alebo zákalky v sklovci - taktiež sa jedná o jav ktorý je braný za bežný (prial by som to každému očnému ktorý povie "zvyknite si na to") ale zákalky má ta 90% trpiacich VS čo sa mi nezdá ako náhoda.

Mohol by som pokračovať ďalej s Trails, zlom videní v tme, precitlivenosť na svetlo a podobne.

 

Cielom tohto článku je to že ludia s VS si svoje problémy nevymýšlajú. Doktori na nás hľadia cez prsty ako na bláznov. Pozitívom je že ohľadom VS sa konečne začal výskum ktorý vedie istý pán Dr. Shankin.


Z môjho pohľadu, netvrdím že s VS sa nedá žiť, sú horšie ochorenia. Ale súčasný prístup doktorov je ten že pacient len otravuje. Verím že tento problém sa dostane ešte viac do povedomia a do pár rokov sa nájdu aspoň niečo čo ak VS neeliminuje tak aspoň zmierni symptómy.

Ďalšie užitočné stráky ohľadom VS:

http://www.visualsnow.wz.cz/

http://thosewithvisualsnow.yuku.com/

a kto trpí VS nech sa pridá do skupiny na facebooku :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?